26.01.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2016, sygn. IPPB6/4510-356/15-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-356/15-2/AZ

W ocenie tut Organu przedmiotowy wydatek na poczet przyszłych zobowiązań pracowniczych nie spełnia dyspozycji wynikającej z art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ wydatki te stanowią świadczenie niedookreślone, niepewne, brak jest pewności czy w ogóle dojdzie do realizacji tego świadczenia przez kupującego. Tym samym nie może podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wydatek na poczet potencjalnych przyszłych zobowiązań pracowniczych. Zwrócić również należy uwagę, że opisana sytuacja może spowodować, że ten sam wydatek będzie zaliczony podwójnie do kosztów uzyskania przychodów przez Wnioskodawcę (zbywającego) oraz nowego pracodawcę (kupującego).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2015 r. (data wpływu 2 listopada 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia wydatku na poczet zobowiązań pracowniczych w związku z zawarciem Umowy  jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia wydatku na poczet zobowiązań pracowniczych w związku z zawarciem Umowy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Działalność Spółki (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka lub Zbywca) obejmuje dystrybucję na polskim rynku produktów marki B. z zakresu trzech głównych segmentów działalności: (i) środków ochrony zdrowia, (ii) środków ochrony roślin, (iii) materiałów specjalnych. Grupa B. (dalej: Grupa) jest jednym z największych na świecie producentów polimerów i wysokiej jakości tworzyw sztucznych stosowanych m. in. w przemyśle elektronicznym, samochodowym oraz AGD.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne