Interpretacja indywidualna z dnia 22.02.2016, sygn. ITPB4/4511-616/15/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-616/15/AS
Czy kwoty wypłacone tytułem odszkodowawczej rekompensaty pieniężnej w wysokości 50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika za każdy miesiąc pozostały do osiągnięcia wieku emerytalnego związane z dobrowolnym odejściem z pracy pracowników Wnioskodawcy w trybie Programu Dobrowolnych Odejść Emerytalnych korzystają ze zwolnienia przedmiotowego wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym płatnik powinien dokonać korekty odprowadzonych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2015 r. (data wpływu 27 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wypłaconego świadczenia - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 listopada 2015 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wypłaconego świadczenia.
We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.
23 marca 2015 roku Wnioskodawca uchwałą Zarządu przyjął do realizacji Program Dobrowolnych Odejść Emerytalnych dla Pracowników Spółki (dalej: Program). Program został uzgodniony z Organizacjami Związkowymi działającymi u Wnioskodawcy. Program został adresowany do pracowników Wnioskodawcy, których stosunki pracy są objęte szczególną ochroną na podstawie art. 39 Kodeksu pracy w związku z art. 18 ustawy z dnia 11.05.2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 637) i pozostających w tej ochronie do dnia 31.12.2017 r. Program ten jest regulaminem w rozumieniu art. 9 § 1 Kodeksu pracy, ponieważ reguluje prawa i obowiązki obydwu stron stosunku pracy, tj. pracodawcy oraz pracowników. Objęcie pracowników Programem następowało na wniosek pracownika za zgodą pracodawcy. Umowy o pracę z pracownikami objętymi Programem były rozwiązywane na mocy porozumienia stron z przyczyn ekonomicznych na podstawie Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2015 r., poz. 192). Pracownikom objętym Programem została przyznana rekompensata pieniężna w wysokości 50% wynagrodzenia zasadniczego pracownika za każdy miesiąc pozostały do osiągnięcia wieku emerytalnego. Rekompensata pieniężna została naliczona od dnia następującego po dniu rozwiązania umowy o pracę danego pracownika i została wypłacona jednorazowo w terminie 30 dni od dnia rozwiązania umowy o pracę. Rekompensata pełni funkcję kompensacyjną i odszkodowawczą w związku z brakiem uzyskiwania dalszego wynagrodzenia ze stosunku pracy. Umożliwia ona pracownikowi zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych w związku z utratą dotychczasowego źródła dochodu ze stosunku pracy do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Wnioskodawca jako płatnik obliczył i pobrał od podatników zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych rekompensat pracownikom na podstawie Programu Dobrowolnych Odejść i wpłacił go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty