Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2015, sygn. IPPB2/4511-751/15-4/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-751/15-4/JG
Czy na Wnioskodawcy będą ciążyły obowiązki płatnika, bądź jakiekolwiek inne obowiązki informacyjne, w związku z wypłatą pracownikom kwot z Programu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2015 r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 20 października 2015 r. (data wpływu 26 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uczestnictwem pracowników w Programie Oszczędnościowym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uczestnictwem pracowników w Programie Oszczędnościowym.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Z. Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A (dalej jako Spółka lub Wnioskodawca) należy do międzynarodowej Grupy Z. (dalej Grupa). W chwili obecnej, jedna ze spółek z Grupy (dalej Organizator), mająca siedzibę poza terytorium Polski, wdrożyła Pracowniczy Program Oszczędnościowy (dalej Program). Celem Programu ma być umożliwienie jego uczestnikom czerpania korzyści ze wzrostu akcji Organizatora, które są notowane na jednej z europejskich giełd.
Program skierowany jest do wszystkich osób pozostających w stosunku pracy z jedną ze spółek należących do Grupy, w tym również do pracowników Wnioskodawcy (niniejsze zapytanie dotyczy tylko i wyłącznie pracowników Spółki). Decyzja o przystąpieniu do Programu jest całkowicie dobrowolna i należy do pracownika Wnioskodawcy. Co istotne, uczestnictwo w Programie nie wynika wprost z łączących Wnioskodawcę z pracownikami umów o pracę bądź regulaminów wynagradzania, nie jest również w żadnym stopniu uzależnione od wyników osiąganych przez poszczególnych pracowników (w szczególności nie będzie formą premii dla pracownika).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty