Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2015, sygn. IPPB4/4511-1063/15-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1063/15-2/IM
Finansowanie noclegów pracownikom, na czas wykonywania przez nich obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę nie stanowi przychodu tychże pracowników ze stosunku pracy. Tym samym Spółka nie powinna pobierać i odprowadzać z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2015 r. (data wpływu 6 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu finansowania przez Spółkę noclegów dla pracowników jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu finansowania przez Spółkę noclegów dla pracowników.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej Spółka lub Wnioskodawca) będący producentem narzędzi skrawających prowadzi ich dystrybucję na terenie kraju poprzez m.in. sprzedaż realizowaną przez swoich pracowników obsługujących regiony sprzedaży obejmujące teren o obszarze województwa lub kilku województw (czy ich części). Pracownicy ci zatrudnieni na stanowiskach regionalnych kierowników sprzedaży (dalej RKS) wykonują pracę poza siedzibą Spółki na obszarze określonym zawartymi z nimi umowami o pracę.
Do obowiązków pracowników zatrudnionych na stanowiskach RKS należy podejmowanie na przydzielonym im obszarze sprzedaży różnego rodzaju działań handlowych i marketingowych mających na w celu pozyskiwanie nowych klientów, budowanie i utrzymanie relacji z partnerami handlowymi, wyszukiwanie nabywców na towary Spółki. Pracownicy ci dojeżdżają ze swojego miejsca zamieszkania (leżącego na terenie danego obszaru lub poza nim) do wyznaczonego w umowie o pracę obszaru i tam realizują swoje zadania. Wyjazdy w ramach obszaru określonego w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy nie są traktowane przez Spółkę jako podróże służbowe rozumiane jako wykonywanie zadania służbowego na polecenie pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy (w związku z czym z tego tytułu nie wypłaca się pracownikom diet).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty