Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2015, sygn. IPPP1/4512-471/15-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-471/15-2/AS
Moment powstania obowiązku podatkowego dla usługi zarządzania/administrowania powierzchnią biurową.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2015 r. (data wpływu 18 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usługi zarządzania/administrowania powierzchnią biurową jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usługi zarządzania/administrowania powierzchnią biurową.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest osobą prawną z siedzibą w Polsce. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje powierzchnie biurowe, w tym również sale konferencyjne, a także świadczy usługi administrowania powierzchniami biurowymi. Spółka umożliwia swoim najemcom także najem stanowisk parkingowych (w garażach naziemnych lub podziemnych). Usługi administrowania powierzchniami biurowymi odnoszone są do powierzchni wspólnych, w tym również do dróg wewnętrznych, parkingów, dróg dojazdowych itd.
Spółka zalicza świadczone przez siebie usługi zarządzania/administrowania powierzchnią biurową do grupy PKWiU 68.32.13 (PKWiU 2008), tj. do usług zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi świadczone na zlecenie, opodatkowanych według podstawowej stawki VAT. Najemcami są podatnicy w rozumieniu ustawy o VAT (osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej). Konstrukcja wzorcowej umowy najmu stosowanej przez Spółkę (dalej: Umowa) opiera się na zasadzie, zgodnie z którą szczegółowe zasady rozliczeń wszystkich opłat należnych Spółce na podstawie Umowy ustalone są w załącznikach do Umowy. Spółka stosuje Umowę w rozliczeniach ze wszystkimi najemcami, choć Spółka dopuszcza możliwość uregulowania szczegółowych zasad rozliczeń wszystkich opłat jej należnych w treści samej umowy podpisanej z konkretnym najemcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty