Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.545.2024.4.AB
Określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży samochodu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jestprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży samochodu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jako osoba fizyczna planuje założenie jednoosobowej spółki z o.o. [dalej: Spółka], w ramach której będzie prowadzić działalność dealerską pod firmą „(…)”.
Wnioskodawca od lat ma styczność zawodową z dealerami samochodów. Dzięki temu pozyskał liczne kontakty w branży oraz szerokie know-how. Wnioskodawca ma nadzieję, że te aktywa pozwolą mu efektywnie prowadzić działalność dealerską.
Przy okazji swojej działalności, Wnioskodawca pozyskał także wiadomości o problemach podatkowych, które występują w biznesie dealerskim, w związku z czym Wnioskodawca uznał za zasadne, by zabezpieczyć pozycję podatkową Spółki w tym względzie jeszcze przed rozpoczęciem działalności.
Wnioskodawca po założeniu Spółki zamierza dokonać wyboru tzw. estońskiego CIT (nazwanego w ustawie „ryczałtem do dochodów spółek”) (dalej także jako: EC albo ryczałt albo estoński CIT). Jednakże wybór tej formy opodatkowania będzie możliwy dopiero po spełnieniu warunku zatrudnieniowego, stąd też Spółka nie wybierze estońskiego CIT od razu, ale np. w drugim roku działalności.
Aktualnie na rynku dealerskim występuje silna tendencja konsolidacyjna, tzn. odchodzi się stopniowo od prowadzenia jednosalonowych przedsiębiorstw, zaś ich miejsce zajmują spółki prowadzące wiele salonów. Wnioskodawca zakłada, że po rozwinięciu swojej działalności dokona zbycia udziałów w Spółce (względnie całego przedsiębiorstwa) na rzecz większego dealera. To zaś może skutkować utratą przez Spółkę prawa do stosowania EC.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty