Interpretacja indywidualna z dnia 02.04.2015, sygn. IPPB2/4511-164/15-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-164/15-4/MK
Czy w momencie likwidacji Spółki wystąpi po stronie Wnioskodawcy dochód z tytułu objęcia całego majątku Spółki? Czy analogicznie po stronie Wnioskodawcy wystąpi dochód z tytułu objęcia całego majątku spółki w momencie likwidacji kolejnych ze spółek, w których Wnioskodawca obejmie funkcję wspólnika?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 marca 2015 r. (data wpływu 12 marca 2015 r.) na wezwanie Nr IPPB2/4511/15-2/MK z dnia 2 marca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji (rozwiązania) spółki komandytowej i kolejnych spółek oraz skutków podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki komandytowej oraz kolejnych spółek - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji (rozwiązania) spółki komandytowej i kolejnych spółek oraz skutków podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki komandytowej oraz kolejnych spółek.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiada status polskiego rezydenta podatkowego. Wnioskodawca jest wspólnikiem (komplementariuszem) w spółce komandytowej M. i Wspólnicy Doradcy Podatkowi Spółka Komandytowa (dalej: Spółka), będącej polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu od całości uzyskiwanych dochodów na terenie kraju. Możliwe, że Wnioskodawca w przyszłości pełnić będzie rolę wspólnika (komandytariusza lub komplementariusza) kolejnych spółek komandytowych posiadających polską rezydencję podatkową. W skład majątku Spółki oraz ewentualnie kolejnych spółek komandytowych wejdą m.in. akcje i udziały, wniesione aportem przez Wnioskodawcę certyfikaty inwestycyjne wyemitowane przez Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (dalej: Fundusz) bądź certyfikaty takie zostaną nabyte. Fundusz będzie posiadał rezydencję podatkową w Polsce. Celem inwestycyjnym Funduszu będzie osiągnięcie w długoterminowym horyzoncie czasowym wzrostu wartości aktywów Funduszu w wyniku wzrostu wartości lokat. Dla realizacji celu inwestycyjnego Fundusz będzie dokonywać lokat w krajach UE, w szczególności w Luksemburgu. Fundusz będzie lokować swoje aktywa m.in. w zagraniczne papiery wartościowe, w tym w papiery wartościowe emitowane przez luksemburskie spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty