Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2015, sygn. IPPP1/4512-36/15-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-36/15-2/MPe
w zakresie zastosowania zwolnienia dla usług ubezpieczenia oraz zastosowania zwolnienia dla usług finansowania składki ubezpieczeniowej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla usług ubezpieczenia oraz zastosowania zwolnienia dla usług finansowania składki ubezpieczeniowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla usług ubezpieczenia oraz zastosowania zwolnienia dla usług finansowania składki ubezpieczeniowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka S.A. (Spółka lub Wnioskodawca) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera, w szczególności, umowy leasingu operacyjnego i finansowego w rozumieniu odpowiednio art. 17b i art. 17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 851 z późn. zm.), w których pełni funkcję finansującego. Spółka oddaje klientom (korzystającym) do korzystania i pobierania pożytków środki trwałe i wartości niematerialne i prawne m.in. środki transportu, maszyny i sprzęt komputerowy (przedmioty leasingu). Celem zminimalizowania ryzyka po stronie korzystającego, wynikającego z możliwości utraty bądź zniszczenia przedmiotu leasingu, przedmioty te objęte są ubezpieczeniem. Przez cały czas posiadania przedmiotu leasingu przez korzystającego, ubezpiecza on przedmiot leasingu we własnym imieniu i na swój koszt u jednego ze wskazanych przez Spółkę ubezpieczycieli i na warunkach przez nią zaakceptowanych. Umowa ubezpieczenia indywidualnego przedmiotu leasingu zawierana jest pomiędzy ubezpieczycielem a korzystającym. W każdym przypadku ubezpieczonym, z tytułu zawartej przez korzystającego umowy ubezpieczenia przedmiotu leasingu, pozostaje Spółka. Umowy leasingu zawierane są w oparciu o Obowiązujące Warunki Umowy Leasingu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty