Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.402.2024.2.MJ
Uznanie za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy i w konsekwencji niewstąpienie obowiązku podatkowego oraz brak obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z planowaną sprzedażą samochodu osobowego uprzednio wykupionego z leasingu operacyjnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
- podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy i w konsekwencji niewstąpienia obowiązku podatkowego oraz braku obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z planowaną sprzedażą samochodu osobowego uprzednio wykupionego z leasingu operacyjnego,
- podatku dochodowego od osób fizycznych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 2 października 2017 r. prowadzi Pan pozarolniczą, jednoosobową działalność gospodarczą i jest Pan rezydentem polskim. Przychody z działalności gospodarczej rozlicza Pan zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej działalność gospodarcza jest zaewidencjonowana pod kodem 62.01.Z Obszar prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej związany jest z oprogramowaniem.
W swojej działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej 6 kwietnia 2018 r. wykorzystywał Pan samochód osobowy. Na potrzeby rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu rat leasingu oraz kosztów eksploatacyjnych samochodu, przyjął Pan, że samochód był użytkowany w sposób mieszany (50% odliczenia VAT naliczonego), częściowo w działalności gospodarczej, a częściowo prywatnie. Umowa leasingu trwała 59 miesięcy. Po jej zakończeniu samochód został przez Pana wykupiony za kwotę … EUR netto w dniu 03.04.2023 r. Faktura związana z wykupem samochodu została wystawiona przez Leasingodawcę na dane działalności gospodarczej. Od momentu wykupu samochodu nie wykorzystywał go Pan w działalności gospodarczej. Faktura wykupu nie została zaksięgowana, samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a podatek naliczony VAT wykazany na fakturze wykupu nie został odliczony. Również koszty związane z eksploatacją tego samochodu nie były w działalności gospodarczej od momentu wykupu rozliczane i nie był odliczany podatek naliczony od tych kosztów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty