19.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.886.2024.2.MWJ

Brak opodatkowania czynności darowizny samochodu wykupionego z leasingu oraz uznanie, że darowizna samochodu nie spowoduje obowiązku korekty odliczonego podatku VAT od opłaty wstępnej, rat leasingowych i wydatków eksploatacyjnych (opłat serwisowych, zakupu paliwa).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

·braku opodatkowania czynności darowizny na rzecz Pana żony samochodu wykupionego z leasingu,

·uznania, że darowizna samochodu nie spowoduje obowiązku korekty odliczonego podatku VAT od opłaty wstępnej, rat leasingowych i wydatków eksploatacyjnych (opłat serwisowych, zakupu paliwa)

oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan (dalej jako: „Wnioskodawca”) jest podatnikiem na gruncie ustawy z dnia 2 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „Ustawa o PIT”), posiada polską rezydencję podatkową oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której przychód opodatkowuje metodą zryczałtowaną od dnia 1 stycznia 2022 r., zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako: „Ustawa o Ryczałcie”). Wnioskodawca stosował liniową metodę opodatkowania do dnia 31 grudnia 2021 r.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W dniu 22 listopada 2021 r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego (dalej jako: „Umowa Leasingu”) samochodu osobowego (dalej jako: „Samochód”) na okres 24 miesięcy. Przez okres 24 miesięcy Wnioskodawca wykorzystywał Samochód w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca odliczał podatek VAT naliczony wykazany na fakturach otrzymywanych w związku z leasingiem Samochodu, tj. opłaty wstępnej i pozostałych rat leasingowych, w odpowiedniej proporcji, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako: „Ustawa o VAT”). W trakcie trwania Umowy Leasingu, od wydatków eksploatacyjnych (opłat serwisowych, zakupu paliwa) Wnioskodawca odliczał podatek VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne