Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2015, sygn. IPPP2/443-1122/14-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1122/14-2/BH
W okolicznościach opisanych we wniosku, srebrne monety, które jak wskazuje Wnioskodawca, nie są zwykle używane jako środek płatniczy, spełnione zostaną warunki zawarte w art. 120 ustawy, pozwalające na zastosowanie przez Wnioskodawcę procedury szczególnej przewidzianej w ww. przepisie.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2014 r. (data wpływu 17 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania procedury marży dla dostawy srebrnych monet jako towarów używanych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie do zastosowania procedury marży dla dostawy srebrnych monet jako towarów używanych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na handlu monetami, i jest czynnym podatnikiem VAT. W przyszłości planuje rozpocząć sprzedaż srebrnych monet bulionowych m.in. Kanadyjskiego Liścia Klonu (nominał 5 CAD, waga 1 uncja), Amerykańskiego Orła (nominał 1 USD, waga 1 uncja) oraz Wiedeńskich Filharmoników (nominał 1,5 EUR, waga 1 uncja) uprzednio nabywanych od podmiotów z państw Unii Europejskiej, w szczególności od spółek niemieckich.
Monety będą nabywane przez Wnioskodawcę w celu ich dalszej odsprzedaży. Podmioty, od których Wnioskodawca będzie nabywał monety, opodatkują sprzedaż stosując szczególną procedurę VAT marża. Otrzymywane przez Wnioskodawcę faktury będą posiadały adnotację o zastosowaniu procedury VAT marża, a także nie będą zawierały kwoty podatku, Wnioskodawca nie będzie zatem uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty