Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.351.2022.1.AMA
Uznanie importowanych przez Wnioskodawcę srebrnych monet bulionowych za przedmioty kolekcjonerskie oraz możliwość zastosowania szczególnej procedury (VAT-marża) opodatkowania dla sprzedaży ww. srebrnych monet.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·uznania importowanych przez Wnioskodawcę srebrnych monet bulionowych za przedmioty kolekcjonerskie (pytanie nr 1 wniosku) oraz
·możliwości zastosowania szczególnej procedury (VAT-marża) opodatkowania dla sprzedaży ww. srebrnych monet (pytanie nr 3 wniosku).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka jest częścią grupy (…), która prowadzi działalność w (…) europejskich krajach w zakresie sprzedaży metali szlachetnych oraz pośredniczeniu w transakcjach na pozagiełdowym rynku walutowym (…). W ofercie grupy (…) znaleźć można przede wszystkim złote sztabki o masie co najmniej jednego grama, złoto inwestycyjne o masie co najmniej jednej uncji trojańskiej, w tym między innymi powszechnie znane jednouncjowe złote monety bulionowe takie jak (…), a także jednouncjowe platynowe monety bulionowe, jednokilogramowe sztabki srebra oraz srebro inwestycyjne w formie monet bulionowych o masie co najmniej jednej uncji trojańskiej.
Polski reprezentant grupy (…), Spółka (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, planuje, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, importować dwa typy srebrnych monet z (…) oraz (…), w celu dalszej ich odsprzedaży.
Pierwszym typem monety jest Moneta A wybijany ze srebra w mennicy (…) w (…). Produkt posiada masę 1 uncji trojańskiej, a jego próba (stosunek masy kruszcu do masy całego produktu) wynosi 9999 (czyli 999,9‰). Na awersie monety wybita jest jej wartość nominalna tj. 1 (…), a dodatkowo znajduje się na nim portret (…) wraz z wybitymi napisami „(…)” i „(…)”, a także inicjałami „(…)” od imienia i nazwiska autora portretu (…). Na rewersie monety uchwycona została sylwetka (…), będącego symbolem (…), a dodatkowo wybite zostały napisy „(…)” „1 (...) 9999 SILVER” (z ang. „1 uncja srebra próby 9999”), a także rok wybicia i litera „(…)”, czyli symbol producenta. Spółka nabywać będzie monety Moneta A w drodze ich importu z (…).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty