Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.489.2024.3.JSU
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przez Spółkę od importowanych towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, w podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 15 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przez Spółkę od importowanych towarów (komponentów do produkcji oraz towaru przeznaczonego do naprawy), wpłynął 16 października 2024 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 grudnia 2024 r. (wpływ 4 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Stan faktyczny nr 1
Wnioskodawca nabywa komponenty do produkcji m.in. od podmiotów zagranicznych spoza Unii Europejskiej.
W zależności od ustaleń pomiędzy Spółką, a jej dostawcami, towary mogą być importowane na warunkach Incoterms DDP (Delivered Duty Paid), co oznacza, że sprzedający (tj. eksporter spoza Unii Europejskiej) pokrywa wszystkie koszty związane z odprawą importową - w tym koszt cła oraz polskiego podatku VAT, pomimo w świetle prawa taki obowiązek ciąży bezpośrednio na Wnioskodawcy.
Odprawa celna ma miejsce na terytorium Polski. Wnioskodawca otrzymuje dokumenty celne (Poświadczone Zgłoszenia Celne lub SAD), w których wskazany jest jako „Odbiorca/importer”, „Nadawcą/eksporterem” jest zagraniczny dostawca, natomiast „Zgłaszającym” agencja celna lub przewoźnik działający na rzecz Wnioskodawcy.
Dostawcy Spółki nie mają siedziby ani miejsca działalności na terytorium Polski, nie są również zarejestrowani do polskiego podatku VAT.
Wnioskodawca nie korzysta również w tym przypadku z procedury uproszczonej, o której mowa w art. 33a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 poz. 361 ze zm. - dalej jako „ustawa o VAT”). Kwota VAT wykazana w Poświadczonym Zgłoszeniu Celnym jest uiszczana przez agencję celną/przewoźnika i następnie rozliczana z eksporterem lub płacona bezpośrednio przez eksportera.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty