Interpretacja indywidualna z dnia 23 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.462.2023.1.JG
Możliwość zastosowania szczególnej procedury (VAT-marża) opodatkowania dla sprzedaży srebrnych monet kolekcjonerskich.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania szczególnej procedury (VAT-marża) opodatkowania dla sprzedaży srebrnych monet kolekcjonerskich.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jesteście Państwo czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzicie Państwo działalność w zakresie sprzedaży detalicznej srebrnych monet kolekcjonerskich. Monety pozyskujecie Państwo w drodze importu z kraju trzeciego. Monety nie są środkiem płatniczym w kraju pochodzenia. Cena rynkowa monet znacznie przewyższa wartość kruszcu srebra zużytego do wyrobu monety. Monety bite są w ilości limitowanej.
Cena srebrnych monet zależna jest w głównej mierze od tzw. kursu spot srebra, czyli ceny za 1 uncję trojańską srebra na profesjonalnych rynkach kruszców. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę danej monety są koszty produkcji w zależności od zastosowanej technologii, koszty pracy czy nakładów marketingowych. Na rynku srebrnych monet znaczenie mają także siły popytu i podaży, które determinują ceny produktów z poszczególnych mennic. Rosnący popyt na srebro powoduje często niemożliwość jego zaspokojenia w 100%, a w konsekwencji wzrost cen produkowanych monet. Jednocześnie, ceny monet kształtować się mogą istotnie powyżej wartości samego srebra, co podyktowane jest w głównej mierze wielkością popytu przy ograniczonej podaży, świadcząc o walorach kolekcjonerskich i numizmatycznych monet.
Pomimo że monety mają wartość kolekcjonerską agencja celna dokonując importu czasami odprawia je jako przedmiot kolekcjonerski na stawce 8% VAT, a czasami jako zwykły przedmiot ze stawką 23% VAT, gdyż monety zostały wybite w większym nakładzie np. kilku tysięcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty