Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.540.2022.2.KP
Możliwość stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży dla dostaw banknotów i monet nabytych lub wymienionych uprzednio w NBP lub w bankach komercyjnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży dla dostaw banknotów i monet nabytych lub wymienionych uprzednio w NBP lub w bankach komercyjnych.
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, która polega na sprzedaży innym podmiotom, w tym osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej:
‒złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich,
‒monet okolicznościowych wykonanych ze stopu miedzioniklu, aluminium i brązu,
‒banknotów będących i niebędących środkiem płatniczym,
‒srebra inwestycyjnego,
‒antyków zawierających różne metale szlachetne lub nieszlachetne,
‒innych przedmiotów kolekcjonerskich.
Wskazane powyżej przedmioty są nabywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w celu dalszej ich odsprzedaży. Sprzedaż prowadzona jest za pośrednictwem sklepu internetowego oraz serwisu aukcyjnego. Jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. W zależności od rodzaju towarów ich sprzedaż odbywa się na zasadach ogólnych, na podstawie szczególnych procedur dotyczących złota inwestycyjnego (art. 122 ust. 1 ustawy o VAT), a także na podstawie szczególnych procedur VAT marża. Sprzedaż towarów, które są wymienione w art. 120 ustawy o VAT opodatkowana jest na zasadzie VAT marża, o czym został powiadomiony Urząd Skarbowy. Z uwagi na specyfikę dostaw przedmiotów kolekcjonerskich, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, marża obliczana jest według zasady przewidzianej w art. 120 ust. 5 ustawy o VAT, tj. jako różnica pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty