Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.333.2024.1.RM
Brak obowiązku rozliczenia w Polsce podatku VAT z tytułu nabycia używanego samochodu na terytorium Niemiec.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 czerwca 2024 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Pani wniosek z 27 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku rozliczenia w Polsce podatku VAT z tytułu nabycia używanego samochodu na terytorium Niemiec. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu (…) r. nabyła Pani samochód z przeznaczeniem na użytek własny. Pojazd jest uszkodzony, ale nadający się do użytkowania. Kupiła Pani samochód na terenie Niemiec w miejscowości (…) od sprzedawcy (…), który zajmuje się sprzedażą samochodów.
Na zakupiony samochód otrzymała Pani dokument, na którym zostały zawarte między innymi informacje: (…)
Tłumaczenie: Numer rachunku: (…), Odbiorca: (…), (…). Ponadto: Samochód osobowy: (…) Numer identyfikacyjny pojazdu: (…); Data pierwszej rejestracji: (…) r.; Całkowita cena zakupu (…) EUR; X Opodatkowanie marżą, brak możliwości złożenia deklaracji VAT § 25a; Pozostałe: Samochód powypadkowy.
Z pozostałych otrzymanych dokumentów pojazdu wynika, że samochód ten miał jednego właściciela, którym była osoba będąca zwykłym podatnikiem. Przebieg samochodu wynosi (…) km. W dniu zakupu ((…) r.) została również zawarta Umowa kupna/sprzedaży używanego i uszkodzonego pojazdu mechanicznego (…). Umowa została przygotowana w języku niemieckim i polskim.
W dniu (…) r. konsultowała się Pani z infolinią Krajowej Administracji Skarbowej w sprawie otrzymanego rachunku i ewentualnego zwolnienia z opłaty VAT. Uzyskała Pani informację, że otrzymany rachunek, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług może być traktowany jako faktura VAT marża i zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 zwalnia Panią z opłaty podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty