Interpretacja indywidualna z dnia 08.09.2015, sygn. IBPP1/4512-567/15/AR, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/4512-567/15/AR
Nie wystąpią przesłanki pozwalające uznać Wnioskodawcę za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, polegającą na handlu nieruchomościami
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 czerwca 2015 r. (data wpływu 3 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek otrzymanych w darowiźnie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lipca 2015 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek otrzymanych w darowiźnie.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca w roku 1995 otrzymał wraz z żoną od swoich rodziców w formie darowizny gospodarstwo rolne (grunt oraz zabudowania). Otrzymane nieruchomości użytkował rolniczo i mieszkaniowo, zabezpieczając swoje potrzeby mieszkaniowe przez ten cały czas. Nigdy gospodarstwo nie było wykorzystywane w celach zarobkowych, nie było przedmiotem najmu ani dzierżawy - było wykorzystywane rolniczo, a mianowicie pod uprawę ziemniaków dla własnych potrzeb. Wnioskodawca był rolnikiem, ale nie ryczałtowym. Na początku 2014 roku ze względu na planowany ślub dzieci Wnioskodawcy, postanowił wraz z żoną podzielić posiadany grunt, by podarować każdemu z dzieci część, na której mogłyby w przyszłości wybudować swoje domy. W celu dokonania podziału tej działki konieczne było wystąpienie o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Ze względu na zawiłości formalne związane z tym, Wnioskodawca zlecił tę pracę oraz późniejszy podział gruntu firmie geodezyjno - projektowej. Po kilku miesiącach pracownicy w/w firmy skierowali do Wnioskodawcy osobę zainteresowaną zakupem jednej z działek, które były w tym czasie przedmiotem podziału. Do sprzedaży (wykonania umowy przedwstępnej) doszło na początku roku 2015. Ponieważ Wnioskodawca chciał pomóc finansowo dzieciom w organizacji ślubów, gdy zjawiła się kolejna osoba zainteresowana zakupem drugiej z działek, przyjął ofertę i w najbliższym czasie planuje sprzedać drugą działkę. Ponadto pieniądze ze sprzedaży działki chce również przeznaczyć na poprawę warunków mieszkaniowych - remont domu z lat 50-tych. Potencjalny zainteresowany kupnem drugiej działki trafił do Wnioskodawcy z rekomendacji sąsiadów. Wnioskodawca nie podejmował żadnych działań marketingowych dotyczących sprzedaży działek i poszukiwania kupców. Do działek nie doprowadził żadnych mediów, nie utwardził też drogi wewnętrznej, a wystąpienie o warunki zabudowy konieczne było z uwagi na zamiar podziału gruntu. Wnioskodawca nie podwyższył w żaden sposób wartości, ani atrakcyjności działek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty