20.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2015, sygn. IPTPP1/4512-69/15-2/ŻR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/4512-69/15-2/ŻR

Zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2015 r. (data wpływu 4 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą , ewidencja księgowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów usług od dnia 28 sierpnia 2013 r. W ramach działalności Wnioskodawca świadczy m.in. usługi polegające na prowadzeniu szkoleń dofinansowanych ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, np. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego itd. W tym zakresie Wnioskodawca realizuje projekty w ramach POKL, działając na rzecz Wnioskodawców Projektów realizowanych w ramach PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDKI (działania z priorytetu VI, VII, VIII i IX POKL).

Wnioskodawca realizuje szkolenia bądź na zlecenie podmiotu, będącego stroną umowy z Instytucją Wdrażającą o dofinansowanie projektu, który otrzymał dofinansowanie na podstawie złożonego przez siebie wniosku, zwanego Projektodawcą bądź instytucji, które uczestniczą w realizacji ww. projektów, tzw. podwykonawców. Środki finansowe (środki publiczne) są dysponowane ze specjalnego, wyodrębnionego konta i uwzględnione w realizowanym przez beneficjenta lub podwykonawcę (zleceniodawcę) projekcie na nabycie danego rodzaju usług szkoleniowych, a wystawiona przez zleceniobiorcę (firmę Wnioskodawcy - ) faktura stanowi dla beneficjenta (zleceniodawcy) dowód poniesienia wydatku przewidzianego w budżecie projektu (tj. dowód poniesienia wydatku kwalifikowanego do dofinansowania w ramach projektu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne