Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2015, sygn. ILPP2/4512-1-229/15-2/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-229/15-2/SJ
Ppdatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z 16 marca 2015 r. (data wpływu 19 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi małe biuro rachunkowe sklasyfikowane jako 69.20.Z usługi księgowo-rachunkowe, nie świadcząc usług doradztwa podatkowego, porad prawnych, sporządzania deklaracji podatkowych w ramach odrębnych zleceń niebędących elementem kompleksowej obsługi księgowej, nie reprezentuje klientów przed organami podatkowymi. Zainteresowany nie posiada uprawnień do czynności doradztwa podatkowego i nie jest wpisany na listę doradców podatkowych. Działalność Wnioskodawca prowadzi na podstawie posiadanego certyfikatu księgowego.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1, jeśli Zainteresowany nie świadczy usług doradztwa, a jego roczne obroty nie przekroczyły 150 tys. zł...
Zdaniem Wnioskodawcy, świadczone usługi księgowe polegające m.in. na prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów i w ramach tego sporządzaniu niezbędnych deklaracji podatkowych stanowią de facto czynności oparte na zdarzeniach z przeszłości, nie mogą być uznawane za czynności doradztwa podatkowego, które dotyczy działań przyszłych. Zainteresowany uważa, że może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Utwierdziła w tym Wnioskodawcę interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 stycznia 2015 r. (ITPP1/443-1319/14/JP).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty