Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2015, sygn. ILPP4/4512-1-75/15-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/4512-1-75/15-2/ISN
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem nakładów inwestycyjnych oraz dokumentowania przenoszonej na najemcę kwoty podatku od nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2015 r. (data wpływu 5 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem nakładów inwestycyjnych;
- nieprawidłowe w zakresie dokumentowania przenoszonej na najemcę kwoty podatku od nieruchomości.
UZASADNIENIE
W dniu 5 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem nakładów inwestycyjnych oraz dokumentowania przenoszonej na najemcę kwoty podatku od nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
K.Z. (Wnioskodawca) wspólnie z bratem M.Z. jest właścicielem zabudowanej nieruchomości przy ul. (). We wskazanej nieruchomości Wnioskodawca (stanu wolnego) posiada udział w częściach ułamkowych wynoszący 1/2 części, pozostały udział wynoszący 1/2 części posiada M.Z. wraz z żoną E.Z. (ustawowa wspólność majątkowa). Nieruchomość położona jest na działkach o numerach ewidencyjnych: 640/7 oraz 641/5, księga wieczysta prowadzona przez Sąd Rejonowy.
Wskazana nieruchomość gruntowa wydzierżawiana jest przez właścicieli gruntu na podstawie umowy dzierżawy spółce cywilnej pod firmą A Spółka Cywilna. Spółka została zawiązana umową z dnia 7 listopada 2005 r. W chwili obecnej Wnioskodawca oraz M.Z. są jedynymi wspólnikami spółki cywilnej pod firmą A Spółka Cywilna. Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej od dnia 31 sierpnia 2014 r., natomiast M.Z. od początku jej trwania. W przeszłości skład osobowy spółki cywilnej przedstawiał się następująco: od dnia 7 listopada 2005 r. wspólnikami spółki cywilnej byli: (); od dnia 31 grudnia 2005 r. wspólnikami spółki cywilnej byli: (); od dnia 16 czerwca 2006 r. wspólnikami spółki cywilnej byli: (); od dnia 11 stycznia 2013 r. wspólnikami spółki cywilnej byli M.Z. oraz E.Z.; od dnia 31 sierpnia 2014 r. wspólnikami spółki cywilnej pod firmą A Spółka Cywilna są M.Z. oraz Wnioskodawca. W chwili obecnej Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jedynie w formie spółki cywilnej (pod firmą A Spółka Cywilna), nie posiada indywidualnej jednoosobowej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty