Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2015, sygn. ILPB1/415-1273/14-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1273/14-2/AP
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku stanowiących przedsiębiorstwo spółki jawnej, w tym zabudowanej nieruchomości, w związku z rozwiązaniem tej spółki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2014 r. (data wpływu 10 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku stanowiących przedsiębiorstwo spółki jawnej, w tym zabudowanej nieruchomości, w związku z rozwiązaniem tej spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku stanowiących przedsiębiorstwo spółki jawnej, w tym zabudowanej nieruchomości, w związku z rozwiązaniem tej spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: spółka A). Spółka A posiada nieruchomość, na której obecnie budowany jest budynek. Spółka A dokonuje obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących wydatki związane z budową budynku.
Wnioskodawca planuje utworzenie spółki jawnej z siedzibą w Polsce (dalej: ,,spółka B), której wspólnikami byliby spółka A oraz Wnioskodawca. Spółka A, jako wspólnik spółki B, wniesie jako wkład do tej spółki swoje całe przedsiębiorstwo - przedsiębiorstwo w rozumieniu z art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2014 r., poz. 121; dalej: ,,Kodeks cywilny). Spółka B będzie wykonywać tylko i wyłącznie czynności opodatkowane i nie będzie wykonywać czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty