Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2015, sygn. ITPB4/4511-295/15/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-295/15/MP
Czy ewentualne przysporzenie majątkowe po stronie Wnioskodawcy z tytułu realizacji Opcji powinno być traktowane, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych w rozumieniu art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który to jako przychód z kapitałów pieniężnych podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2015 r. (data wpływu 23 lipca 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 września 2015 r. (data wpływu 21 września 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych realizacji opcji - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych realizacji opcji. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 września 2015 r. (data wpływu 21 września 2015 r.).
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca zawarł Umowę Opcji (dalej: Umowa) z niepublicznym funduszem typu private equity z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Fundusz). Zawarta Umowa przyznawała Wnioskodawcy opcję (dalej: Opcja) uzyskania w przyszłości rozliczenia pieniężnego (dalej: Rozliczenie Pieniężne), którego wysokość będzie zależała od osiągnięcia określonego poziomu wskaźnika finansowego. Opcja ma charakter warunkowy, tzn. w przypadku, gdy zdefiniowany wskaźnik nie osiągnie założonego poziomu, wówczas Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do otrzymania jakiegokolwiek Rozliczenia Pieniężnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty