Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2015, sygn. ITPB4/4511-326/15/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-326/15/JG
Czy otrzymana przez Wnioskodawcę wypłata pieniężna z tytułu realizacji prawa przyznanego przez Spółkę na podstawie umowy, powinna być zakwalifikowana jako przychód z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 10 updof, podlegający opodatkowaniu w momencie realizacji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2015 r. (data wpływu 3 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w programie motywacyjnym - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 sierpnia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w programie motywacyjnym.
We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest członkiem zarządu spółki kapitałowej. Wnioskodawca wykonuje funkcje Wiceprezesa Zarządu na podstawie uchwały wspólników. Uchwałą wspólników zostało także ustalone jego wynagrodzenie. Wnioskodawca nie jest pracownikiem Spółki, ani nie zawarł ze Spółką tzw. kontraktu menadżerskiego (tj. umowy o zarządzanie, do której stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia). W celu zwiększenia motywacji członków zarządu Spółki do osiągania coraz lepszych wyników finansowych, Spółka wprowadziła program motywacyjny, w ramach którego przyznała Wnioskodawcy pochodny instrument finansowy. Wnioskodawca zawarł ze Spółką umowę, na mocy której Wnioskodawcy został przyznany pochodny instrument finansowy Prawo. Prawo to przyznano nieodpłatnie. Przyznane na podstawie umowy Prawo jest niezbywalne. Prawa te są oferowane jedynie uczestnikom programu, w związku z tym nie ma rynku, na którym Prawa można by nabyć, szczególnie, że Prawa nie są zbywalne. Ponadto, ustalenie wartości rynkowej Praw jest niemożliwe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty