Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2015, sygn. ITPP1/4512-234/15/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-234/15/BK
Zwolnienie od podatku świadczonych usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2015 r. (data wpływu 2 marca 2015 r.) uzupełnionym w dniu 27 maja 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Jeden ze wspólników spółki jest absolwentem Uniwersytetu, Wydziału Sztuk Pięknych, kierunek konserwacja i restauracja dzieł sztuki. W .. roku uzyskał tytuł magistra sztuki w zakresie konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej. Działalność gospodarcza w ramach dwuosobowej spółki cywilnej prowadzona jest od ..Zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług (druk VAT-R) dokonano w dniu., natomiast podatek dochodowy rozliczany jest w formie karty podatkowej. Prowadzona działalność gospodarcza posiada klasyfikację PKD 91.03.z - działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych (PKD 2007/2015). Podklasa ta obejmuje: konserwację i ochronę miejsc i budynków zabytkowych i historycznych oraz zabytkowych obiektów ruchomych. Według PKD 2004 - działalność była sklasyfikowana pod numerem 92.52.b - ochrona zabytków.
Wykonywane prace konserwatorskie i restauratorskie są ściśle związane z kulturą, stanowią jeden z rodzajów działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Formalnie oprócz posiadania dyplomu artysty/twórcy, jeden ze wspólników należy również do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu w. Jest twórcą artystą plastykiem, konserwatorem dzieł sztuki. Jako twórcy przysługuje mu prawo do korzystania z praw autorskich - zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. oraz ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. Na podstawie rozporządzenia Ministra finansów prace konserwatorskie i restauratorskie utraciły zwolnienie od podatku VAT. Od 1 stycznia 2012 r. ww. prace zostały objęte podstawową stawką podatku VAT (obecnie 23%). Wcześniej konserwacja i restauracja obiektów wpisanych do rejestru zabytków była zwolniona od podatku VAT na podstawie § 43 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Jako twórcy jednemu ze wspólników Spółki przysługuje honorarium. Honorarium to wynagrodzenie należne twórcy dzieła/utworu oraz artyście - wykonawcy w odniesieniu do artystycznego wykonania, będące wynikiem rozporządzania i korzystania z praw autorskich oraz prawa do artystycznego wykonania dzieła. Zgodnie z zapisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. - przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej. W związku z tym wszelkie umowy - w ramach prowadzonej spółki cywilnej - podpisywane z nabywcami autorskich praw majątkowych, od 1 stycznia 2015 r. zawierają w swej treści szczegółowy/rozszerzony zapis o przeniesieniu autorskich praw majątkowych i należnych twórcy honorariach. Zgodnie z zapisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. - otrzymanie honorarium twórcy stanowi moment, gdy prawa autorskie przenoszone są na nabywcę autorskich praw majątkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty