14.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2015, sygn. ITPP1/4512-127/15/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-127/15/DM

Brak opodatkowania kwoty otrzymanej z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2015 r. (data wpływu 5 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania kwoty otrzymanej z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania kwoty otrzymanej z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca Spółka z o. o. S.K.A. jest właścicielem Galerii położonej w J. i prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na wynajmie lokali handlowych podmiotom trzecim. Spółka zawiera z podmiotami trzecimi umowy najmu na czas określony. Są to umowy wieloletnie, które enumeratywnie wskazują przypadki, w których Wynajmujący (Spółka) może rozwiązać umowę najmu przed upływem okresu, na który została zawarta. Wszystkie przyczyny uprawniające Wynajmującego do rozwiązania umowy najmu przed okresem jej obowiązywania dotyczą sytuacji niewykonywania lub niewykonywania prawidłowo zobowiązań określonych umową najmu, przez najemcę.

Jeden z najemców nie wykonuje zobowiązań wynikających z umowy najmu, w sposób uprawniający Wynajmującego do rozwiązania umowy najmu w trybie natychmiastowym. Wynajmujący nie chce kontynuować umowy najmu i planuje doprowadzić do jej rozwiązania. Aby uniknąć kosztów związanych z dochodzeniem od najemcy odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy najmu przed upływem okresu jej obowiązywania z winy najemcy, w tym ewentualnego długotrwałego postępowania sądowego, wynajmujący planuje zawrzeć z najemcą porozumienie rozwiązujące umowę najmu. W przedmiotowym porozumieniu, oprócz oświadczenia stron o rozwiązaniu umowy najmu najemca zobowiąże się do zapłaty Wynajmującemu zryczałtowanego odszkodowania w określonej kwocie w celu zrekompensowania wynajmującemu szkody poniesionej przez niego w związku z rozwiązaniem umowy przed upływem terminu na jaki została zawarta, zaś wynajmujący (pod warunkiem zapłaty tego odszkodowania) dokona zrzeczenia się pozostałych roszczeń wynikających z umowy najmu. Na ww. szkodę składa się w szczególności utracony czynsz i inne opłaty, których Wynajmujący nie uzyska od najemcy w związku z rozwiązaniem umowy najmu na skutek niewykonywania przez najemcę jej postanowień.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne