19.06.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.06.2015, sygn. ITPB4/4511-43/15/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-43/15/KW

1) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia wskazanych w stanie faktycznym aktywów finansowych nabytych w wyniku likwidacji SA (Sp. z o.o.) kosztem uzyskania przychodów będzie wartość rynkowa zbywanego aktywa finansowego z dnia jego nabycia przez Wnioskodawcę?
2) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia wskazanych w stanie faktycznym aktywów finansowych nabytych w wyniku dobrowolnego umorzenia akcji SA (udziałów Sp. z o.o.) kosztem uzyskania przychodów będzie wartość rynkowa danego aktywa finansowego z dnia jego nabycia przez Wnioskodawcę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2015 r. (data wpływu 7 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce, a tym samym zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT podlegającą w Polsce opodatkowaniu od wszystkich swoich dochodów niezależnie od miejsca ich osiągania.

Wnioskodawca jako akcjonariusz polskiej spółki akcyjnej (dalej: SA) może w przyszłości podjąć decyzję o zakończeniu działalności inwestycyjnej prowadzonej za pośrednictwem SA i wycofaniu się z niej lub zmniejszeniu zaangażowania kapitałowego w tej spółce. W zależności od okoliczności biznesowych zarówno wycofanie z SA, jak też zmniejszenie zaangażowania kapitałowego w tej spółce może przybrać formę dobrowolnego umorzenia posiadanych przez Wnioskodawcę akcji SA za wynagrodzeniem (zbycia przez Wnioskodawcę akcji SA na rzecz SA za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia) lub likwidację SA i wydanie majątku tej spółki do rąk Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne