Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2014, sygn. IPPP2/443-791/14-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-791/14-2/BH
Skoro budynek, w którym ma być wykonana elewacja oraz dobudowa klatki schodowej nie należy do obiektów budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanego w dziale PKOB 11 to do czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę nie znajdzie zastosowania stawka obniżona w wysokości 8%. Do całości prac będących przedmiotem zadania należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 23%. Nie ma znaczenia, okoliczność, że klatka schodowa będzie dobudowywana również do części mieszkalnej budynku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2014 r. (data wpływu 20 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla robót budowlanych tj. wykonania elewacji całego budynku oraz dobudowy klatki schodowej zarówno do części mieszkalnej jak i biurowej budynku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 sierpnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla robót budowlanych tj. wykonania elewacji całego budynku oraz dobudowy klatki schodowej zarówno do części mieszkalnej jak i biurowej budynku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. ma zamiar zawrzeć z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą umowę na wykonanie prac budowlanych, w ramach której mają przez Spółkę zostać wykonane roboty budowlane tj. wykonanie elewacji całego budynku oraz dobudowy klatki schodowej zarówno do części mieszkalnej jak i biurowej budynku. Zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę budynek, na którym mają być prowadzone prace został zaklasyfikowany jako budynek biurowy z częścią magazynową oraz lokalami mieszkalnymi. Ogółem powierzchnia użytkowa budynku tj. powierzchnia użytkowa lokali biurowych i mieszkalnych wynosi 853,2 m, z czego powierzchnia użytkowa biur wynosi 577,3 m, zaś łączna powierzchnia użytkowa 5 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 275,9 m: mieszkania o powierzchni 92,9 m; mieszkania o powierzchni 60,2 m, mieszkania o powierzchni 60,7 m, mieszkania o powierzchni 47,1m, mieszkania o powierzchni 15 m. Natomiast powierzchnia części wspólnej budynku wynosi łącznie 422,9 m. Z uwagi na niejednolite przeznaczenie całego obiektu Spółka powzięła wątpliwość co do wysokości stawki podatku VAT jaka powinna zostać zastosowana w odniesieniu do wykonywanych na budynku robót. Spółka rozważa zarówno zastosowanie stawki jednolitej VAT, jak również zastosowane dwóch stawek VAT, 8% i 23%, proporcjonalnie do udziału powierzchni mieszkalnej oraz powierzchni biurowej oraz powierzchni wspólnej w całym obiekcie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty