Interpretacja indywidualna z dnia 18.06.2014, sygn. IBPP4/443-118/14/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-118/14/BP
Czy darowizna przedsiębiorstwa na rzecz córki nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od lewarów i usług?
Czy darowizna przedsiębiorstwa na rzecz córki spowoduje konieczności dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 3 marca 2014 r. (data wpływu 20 marca 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT darowizny przedsiębiorstwa oraz obowiązku korekty podatku VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 marca 2014 r. został złożony do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT darowizny przedsiębiorstwa oraz obowiązku korekty podatku VAT.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Firma Handlowa Z, której Wnioskodawca jest właścicielem działa od 3 sierpnia 2009 r. Przeważającym rodzajem działalności jest sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych sklasyfikowana pod numerem PKD 47.11.Z. Działalność obejmuje funkcjonowanie dwóch sklepów lokalizowanych pod różnymi adresami. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim i posiada rozdzielność majątkową. Dla celów podatku dochodowego prowadzona jest podatkowa księgę przychodów i rozchodów. Od początku działalności ww. jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Dla całości działalności gospodarczej prowadzony jest wspólny rejestr zakupu i sprzedaży VAT oraz jedna księga przychodów i rozchodów. Jednakże na podstawie prowadzonych ewidencji Wnioskodawca jest w stanie wyodrębnić należności i zobowiązania przypadające na poszczególne placówki handlowe
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty