Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2014, sygn. IBPBII/2/415-219/14/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-219/14/MM
Czy Wnioskodawca słusznie postąpił wstrzymując się ze złożeniem zeznania i zapłaceniem należnego podatku do momentu sprzedania akcji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 3 marca 2014 r. (data otrzymania 7 marca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 9 i 25 kwietnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji przyznanych w ramach programu lojalnościowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 marca 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji przyznanych w ramach programu lojalnościowego.
W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismami z 31 marca 2014 r. i 16 kwietnia 2014 r. Znak: IBPBII/2/415-219/14/MM, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 9 i 25 kwietnia 2014 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca pracuje w firmie, której główna siedziba jest na terenie USA. Od 2010 r. został uczestnikiem programu lojalnościowego polegającego na przyznawaniu mu corocznie akcji typu R. (...). Akcje tego typu są przyznawane po podpisaniu swego rodzaju umowy (zwanej Award Agreement) i następnie uwalniane na drodze tzw. vestingu w cyklu po jednej trzeciej w kolejnych latach, począwszy od roku następnego po podpisaniu Award Agreement. W ubiegłym roku, tj. 2013, Wnioskodawca sprzedał część akcji. Wcześniej, jeszcze przed sprzedażą, przesłał do firmy maklerskiej, która zarządza jego akcjami i w której zrealizował wspomnianą sprzedaż akcji, dokument, który jest informacją dla amerykańskich urzędów skarbowych, że jako obywatel spoza USA i w myśl umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie będzie zobowiązany płacić podatku dochodowego od sprzedanych akcji w USA. Uzyskaną kwotę ze sprzedaży akcji otrzymał w postaci czeku o wartości pomniejszonej o koszty manipulacyjne firmy maklerskiej oraz o koszty przesłania czeku z USA do Polski. Czek zrealizował w banku, który również pobrał opłatę prowizyjną w wysokości 0.5%. Mimo tych kosztów Wnioskodawca podatek naliczył jako 19% od wartości wynikającej z kursu akcji w dniu sprzedaży pomnożonego przez liczbę akcji oraz przeliczonej na złotówki z dolarów amerykańskich według kursu średniego NBP (Tabela A) z dnia roboczego bezpośrednio poprzedzającego transakcję sprzedaży. Wnioskodawca złożył zeznanie podatkowe PIT-38, należny podatek wpłacił na rachunek Urzędu Skarbowego. Sprzedane akcje miały trzy daty uwolnienia (vestingu): 3 czerwca 2012 r. ,18 stycznia 2013 r. i 3 czerwca 2013 r. Po każdym uwolnieniu akcji jest wprowadzany elektroniczny zapis do konta Wnioskodawcy w firmie maklerskiej wraz z podaniem aktualnego kursu akcji z dnia uwolnienia (tzw. cost basis).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty