Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2014, sygn. ILPP4/443-39/14-4/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-39/14-4/ISN
Czy Spółka będzie miała prawo do zastosowania przy sprzedaży podkładów (a także w procedurze rozliczenia podatku VAT-7 z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jako podatku należnego) do obniżonej stawki podatku VAT właściwej dla wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2014 r. (data wpływu 31 stycznia 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 stycznia 2014 r. (data wpływu 9 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 stycznia 2014 r. (data wpływu 9 kwietnia 2014 r.) o podpis.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
X (dalej: Spółka) jako podatnik VAT czynny prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej artykułów medycznych. Spółka nabywa te towary od podatników podatku od towarów i usług w Polsce (wykazując krajowy zakup towarów). W przyszłości rozważa dokonywanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (wykazując wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) od podatników podatku od wartości dodanej z krajów Unii Europejskiej, przy czym dostawcą będzie przedsiębiorstwo z Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Spółka w swej ofercie handlowej pochodzącej z ChRL planuje posiadanie m.in. podkładu (), który posiada oznaczenie CE jako spełniający wymogi wyrobów medycznych (dalej: podkład), który przeznaczony jest do stosowania przy pielęgnacji osób obłożnie chorych. Przydatny jest również przy chorobach przebiegających z nietrzymaniem moczu a także przy przewijaniu niemowląt i małych dzieci. Jednocześnie jest wyrobem antyodleżynowym i antyodparzeniowym. Wg producenta pochodzącego z ChRL jest to produkt medyczny. W odniesieniu do powyższego podkładu, Spółka będzie pełniła rolę dystrybutora wyrobów medycznych w rozumieniu art. 2 ust. 12 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (dalej: UoWM). Podkłady będą posiadały deklaracje zgodności, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 UoWM, wystawione przez producenta, a stwierdzające na ich wyłączną odpowiedzialność, że podkłady są zgodne z wymaganiami zasadniczymi wskazanymi w UoWM.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty