Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2014, sygn. ILPP1/443-81/14-4/AWa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-81/14-4/AWa
Czy odpłatne przekazanie na rzecz Gminy prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem, który nie jest przedmiotem sprzedaży, jest zwolnione od podatku VAT, jeśli podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku VAT przy nabyciu lokalu wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, który będzie teraz przedmiotem odpłatnego przekazania?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku sygnowanym datą 27 grudnia 2014 r. (data wpływu 3 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 kwietnia 2014 r. (data wpływu 24 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności odpłatnego przekazania na rzecz Gminy prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem, który nie jest przedmiotem sprzedaży jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności odpłatnego przekazania na rzecz Gminy prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem, który nie jest przedmiotem sprzedaży. Wniosek uzupełniono w dniu 24 kwietnia 2014 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W roku 2001 Wnioskodawczyni (podatniczka podatku VAT) zakupiła wraz z mężem od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lokal użytkowy w budynku wielolokalowym z udziałem 16,57% w gruncie oraz w częściach wspólnych. Grunt jest w wieczystym użytkowaniu i jest własnością Gminy. Nabycie lokalu wraz z udziałem w gruncie i w częściach wspólnych nie było opodatkowane podatkiem VAT. W roku 2009 w wyniku rozwodu i podziału majątku Wnioskodawczyni stała się jedynym właścicielem nieruchomości i jest podatniczką podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty