19.11.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2014, sygn. ITPB1/415-921/14/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-921/14/MP

Czy u członków grupy producentów rolnych, którym Spółka nieodpłatnie przekazuje środki produkcji, powstaje zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych (gospodarstwa rolników indywidualnych)?
Czy Spółka powinna pobrać, jako płatnik, podatek dochodowy od przekazanych nieodpłatnie środków produkcji, od członków grupy będących osobami fizycznymi prowadzącymi indywidualne gospodarstwa rolne?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2014 r. (data wpływu 11 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z nieodpłatnym przekazaniem środków do produkcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z nieodpłatnym przekazaniem środków do produkcji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

G. Spółka z o.o. została utworzona przez osoby fizyczne, prowadzące gospodarstwa rolne - producentów ziaren zbóż i nasion roślin oleistych, w celu poprawy warunków rynkowych, poprawy efektywności gospodarowania wspólników. Spółka została wpisana z dniem 28 lipca 2009 r. do Rejestru Grup Producentów Rolnych decyzją Marszałka Województwa i prowadzi działalność zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych. Spółka kupuje od członków całość wyprodukowanych przez nich ziaren zbóż i nasion roślin oleistych, a następnie odsprzedaje je na rynku zewnętrznym. Spółka na podstawie faktur VAT oraz faktur VAT RR, potwierdzających zakup od członków Grupy towaru wyprodukowanego w ich gospodarstwach, dokonuje zapłaty na rzecz członków. Spółka korzysta ze wsparcia dla grup producentów na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Dz.U.UE L z dnia 21 października 2005 r. Artykuł 35 ww. Rozporządzenia Rady (WE) stanowi, że wsparcia udziela się w celu ułatwienia tworzenia działalności administracyjnej grup producentów rolnych. Ze środków pochodzących z otrzymanego wsparcia, Spółka zakupuje środki produkcji w postaci nawozów mineralnych i środków ochrony roślin oraz przekazuje je nieodpłatnie wspólnikom (prowadzącym gospodarstwa rolne) na podstawie protokołu przekazania. Przekazanie środków produkcji niezbędnych do realizacji procesu produkcyjnego wiąże się z przeniesieniem prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Przekazanie środków produkcji następuje zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach, ponieważ jakość i ilość produkcji uzależniona jest od zastosowania nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. W związku z tym, zakupione środki produkcji, za środki otrzymane ze wsparcia, przekazane zostaną do członków Grupy. Przekazanie środków produkcji jest zaakceptowane uchwałą Zgromadzenia Wspólników, która wyraziła jedynie zgodę na takie przekazanie, uchwała o sposobie wykorzystania zakupionych środków produkcji nie jest uchwałą o podziale zysku. Od nieodpłatnego przekazania Spółka nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne