30.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2014, sygn. ITPP2/443-875/14/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-875/14/AK

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez właściciela nieruchomości w związku z zaciągniętym przez niego w aneksie do umowy zobowiązaniem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2014 r. (data wpływu 4 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez właściciela nieruchomości w związku z zaciągniętym przez niego w aneksie do umowy zobowiązaniem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez właściciela nieruchomości w związku z zaciągniętym przez niego w aneksie do umowy zobowiązaniem.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem jej działalności jest m.in. działalność w zakresie inżynierii i związane z tym doradztwo techniczne, przesyłanie energii elektrycznej, dystrybucja energii elektrycznej, roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych.

W dniu 18 września 2013 r. została zawarta pomiędzy Inwestorem (inną spółką) planującym budowę Parku wiatrowego, a osobą trzecią (właścicielem nieruchomości) umowa ustanowienia prawa osobistego na nieruchomościach osoby trzeciej. Umowa dotyczy gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego osoby trzeciej. Właściciel nieruchomości (osoba trzecia) jest rolnikiem i prowadzi działalność rolniczą. Ponadto ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Właściciel nieruchomości jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. W ramach przedmiotowej umowy właściciel nieruchomości ustanowił na rzecz drugiej strony umowy (Inwestora) prawo osobiste, o jakim mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Według umowy, prawo to miało polegać na powstrzymywaniu się każdoczesnego właściciela nieruchomości od dokonywania wszelkich czynności mogących mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie elektrowni wiatrowych wchodzących w skład Parku wiatrowego, co miało w szczególności polegać na zakazie budowy elektrowni wiatrowych na nieruchomościach objętych umową oraz wszelkich innych budynków i budowli o wysokości ponad 20 m i zlokalizowanych w odległości mniejszej niż 200 m od turbiny wiatrowej. Prawo to zostało ustanowione na czas budowy oraz eksploatacji Parku wiatrowego. Ponadto właściciel nieruchomości zobowiązał się do wspierania Inwestora poprzez m.in. powstrzymanie się od wnoszenia środków zaskarżenia od decyzji administracyjnych niezbędnych do wybudowania i użytkowania Parku. W zamian za ustanowienie powyższego prawa osobistego ustalono wynagrodzenie, płatne w terminie 14 dni od rozpoczęcia budowy Parku. Umowę zawarto na czas określony, tj. do zakończenia eksploatacji całego Parku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne