09.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2013, sygn. IPPB3/423-447/13-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-447/13-2/GJ

Czy opłacona przez Spółkę, w której Wnioskodawca posiada udziały, w części przypadającej na Wnioskodawcę składka na ubezpieczenie pracowników i bagaż służbowy na czas podróży służbowej do Rosji stanowić będzie dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ustawy o CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.05.2013r. (data wpływu 24.06.2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.06.2013r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe

Spółka K. GmbH z siedzibą w Niemczech (zwana dalej Wnioskodawcą) jest wspólnikiem (komplementariszem) w spółce K. GmbH Polska sp. komandytowa z siedzibą w Polsce. Zgodnie z umową polskiej spółki komandytowej - prawo do udziału w zysku przysługuje wspólnikom. W związku z tym, że Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego w celu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z przepisem art. 1 ust. 3 ustawy o CIT zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o CIT zasady ustalania przychodu z udziału w spółce osobowej określone w art. 5 ust. 1 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio do m.in. rozliczania kosztów uzyskania, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. K. GmbH Polska spółka komandytowa, w której wnioskodawca posiada udziały (zwana dalej Spółką lub K.) w związku z zakresem prowadzonej działalności wysyła swoich pracowników w podróże służbowe poza granice kraju zarówno do państw należących do Unii Europejskiej jak i państw spoza Unii. W najbliższej przyszłości Spółka zamierza wysyłać w podróż służbową pracowników do Rosji w celu pomocy przy rozruchu oraz w celu wsparcia wdrożenia i rozwoju zakładu należącego do Grupy. Spółka, w której Wnioskodawca posiada udziały przewiduje, że wyjazdy pracowników do Rosji będą odbywać się dość często i w związku z tym wykupiła dla tych pracowników polisę ubezpieczeniową, którą byliby objęci ci pracownicy na czas pobytu w Rosji. Wykupienie tej polisy podyktowane jest tym, że koszty leczenia pracowników, którzy zachorują lub ulegną wypadkowi za granicą, podczas podróży służbowej, w szczególności w państwach nie objętych unijnym systemem koordynacji zabezpieczenia społecznego, są z reguły bardzo wysokie i obciążają pracodawcę Wnioskodawca stwierdza, że wykupienie tej polisy przez Spółkę jest racjonalną decyzją z punktu widzenia redukcji kosztów, ponieważ składka ubezpieczeniowa jest nieporównywalnie niższa niż ewentualne koszty leczenia szpitalnego za granicą pracownika, które to koszty jest zobowiązana pokryć delegująca Spółka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne