13.09.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.364.2024.1.ED

Czy środki pieniężne zapłacone Wynajmującemu na podstawie zawartego porozumienia w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy najmu powierzchni magazynowych określonych w stanie faktycznym, mogą stanowić dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja indywidualna

stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy środki pieniężne zapłacone Wynajmującemu na podstawie zawartego porozumienia w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy najmu powierzchni magazynowych, mogą stanowić dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością (dalej jako: „Wnioskodawczyni” lub „Spółka”) jest podmiotem będącym czynnym podatnikiem podatku VAT oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka jest podmiotem powiązanym z Y sp. z o.o. (dalej jako: Podmiot powiązany).

W dniu 2 maja 2018 roku Wnioskodawczyni zawarła umowę najmu (dalej jako: „Umowa”) dotyczącą powierzchni magazynowych wykorzystywanych na potrzeby bieżącej działalności Spółki. Umowę najmu z tym samym wynajmującym podpisał również Podmiot powiązany.

W Umowie najmu znajduje się następujący zapis: „Strony uzgadniają, że jeżeli - po zawarciu przez Wynajmującego umowy najmu z Sąsiadującym Najemcą w przedmiocie Pomieszczeń sąsiadujących („Umowa z Y”) - Umowa z Y z jakichkolwiek powodów (z wyjątkiem przyczyn, za które Wynajmujący ponosić będzie odpowiedzialność) wygaśnie lub zostanie rozwiązana przed upływu okresu najmu na mocy niniejszej umowy najmu (czy to na skutek wcześniejszego rozwiązania lub wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron, czy też na skutek upływu okresu najmu, który byłby krótszy niż okres najmu na mocy niniejszej umowy najmu), wówczas Najemca (Wnioskodawca) zobowiązany będzie do wynajęcia sąsiadującej powierzchni od Wynajmującego począwszy od dnia takiego wygaśnięcia lub rozwiązania, o ile niniejsza umowa najmu będzie w takim dniu nadal obowiązywać.”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne