Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2013, sygn. IPPB1/415-421/13-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-421/13-2/AM
Zakres skutków podatkowych wycofania nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej na cele osobiste.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz.361 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02.04.2013 r. (data wpływu 12.04.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej na cele osobiste jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12.04.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej na cele osobiste.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która prowadzi firmę handlową. Ponadto w ramach tej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadził najem obiektu magazynowego. Dochody z działalności opodatkowane są na stawce liniowej w wysokości 19%. Z przyczyn rodzinnych wycofał w/w nieruchomość z ewidencji środków trwałych i przekazał na cele osobiste. Od tego momentu wynajem prowadzi wraz z małżonką w ramach tzw. najmu prywatnego, poza działalnością gospodarczą. Dodatkowo wynajmuje trzy mieszkania prywatne, które zostały zakupione z myślą o przekazaniu ich w przyszłości córkom. Do opodatkowania najmu prywatnego Wnioskodawca wybrał zasady zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 8, 5% przychodu z raty czynszu. Wnioskodawca razem z małżonką są podatnikami VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty