Interpretacja indywidualna z dnia 12.04.2013, sygn. IPPB2/415-67/13-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-67/13-2/AS
Zakres obowiązków płatnika związanych z uczestnictwem pracowników Spółki w planie motywacyjnym organizowanym przez spółkę amerykańską.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.01.2013 r. (data wpływu 30.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uczestnictwem pracowników Spółki w planie motywacyjnym organizowanym przez spółkę amerykańską jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu do opodatkowania z tytułu uczestnictwa w programie motywacyjnym spółki amerykańskiej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Sp. z o.o. (dalej: V. albo Spółka) zajmuje się dystrybucją odzieży, plecaków i innych produktów. V. jest częścią międzynarodowego koncernu należącego do V.C, spółki z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Akcje V.C są notowane na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku (N.). Spółka zatrudnia w Polsce pracowników (Pracownicy).
Zgodnie z praktyką stosowaną przez większość międzynarodowych koncernów, V.C co pewien czas wprowadza akcyjne plany motywacyjne (Plany Motywacyjne) skierowane do kluczowych pracowników i współpracowników V.C oraz pozostałych spółek z grupy kapitałowej (mających siedzibę w Stanach Zjednoczonych albo w innych krajach, w tym w Polsce). Najczęściej na podstawie Planów Motywacyjnych objęte nim osoby otrzymują instrumenty takie jak np. opcje na akcje (Opcje) lub ekwiwalenty akcji o wyłączonej zbywalności (P.). Wspólną cechą takich instrumentów jest to, że po spełnieniu określonych w Planach Motywacyjnych warunków osoby uprawnione mogą nabyć akcje V.C za cenę niższą od ceny rynkowej z dnia przyznania instrumentu (np. w przypadku Opcji) albo bez konieczności uiszczania jakiejkolwiek ceny (np. w przypadku P.). Najczęściej wymagane jest spełnienie warunku osobistego przez danego pracownika (tj. kontynuowanie do określonego momentu zatrudnienia w spółce z grupy V.C) oraz warunku obiektywnego, niezależnego bezpośrednio od danego Pracownika (tj. realizacja przez V.C określonych celów gospodarczych / kryteriów ekonomicznych w danym okresie). Instrumenty takie (np. Opcje, P.) nie są notowane na N., są niezbywalne, a przez to nie mają określonej wartości rynkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty