Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2013, sygn. IBPBI/2/423-393/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-393/13/AP
Czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych zakupionych przez Wnioskodawcę na raty będą w całości stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, a ograniczenia wynikające z art. 15b ust. 6 i 7 ustawy o CIT nie znajdą zastosowania w sytuacji, gdy Spółka ureguluje każdą z rat w terminie jej płatności wynikającym z harmonogramu płatności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 02 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nabytego na raty środka trwałego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nabytego na raty środka trwałego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka zamierza dokonać zakupu środków trwałych, w rozumieniu art. 16a ust. 1 ustawy o CIT (dalej: środki trwałe) za cenę płatną w określonych ratach, tj. na zasadach analogicznych, jak przewidziana w przepisach Kodeksu cywilnego sprzedaż na raty. Zgodnie z postanowieniami umownymi, które będą obowiązywać pomiędzy Spółką a sprzedawcą, płatność może być rozłożona na kilka lub więcej rat, płatnych według określonego w umowie harmonogramu płatności. Spółka będzie uiszczać raty wynikające z harmonogramu płatności w terminie, tj. na dzień, na który dana rata będzie należna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty