Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2013, sygn. IBPP4/443-30/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-30/13/EK
wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT planowanego przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na Spółkę Nowo Zawiązaną, na skutek podziału Spółki przez wydzielenie oraz konieczności dokonania korekty podatku naliczonego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2013r. (data wpływu 23 stycznia 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT planowanego przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na Spółkę Nowo Zawiązaną, na skutek podziału Spółki przez wydzielenie oraz konieczności dokonania korekty podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 stycznia 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT planowanego przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na Spółkę Nowo Zawiązaną, na skutek podziału Spółki przez wydzielenie oraz konieczności dokonania korekty podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, polegającą w szczególności na sprzedaży wyrobów medycznych, które nabywa od ich producentów lub innych dystrybutorów oraz na świadczeniu usług serwisowych oferowanych wyrobów medycznych. Uchwałą Zarządu nr 1 z 31 października 2012 r. w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy wyodrębniono dwa wydziały o nazwach: Biuro na H. i Biuro na ul. Z. Każdy ze wskazanych wydziałów zajmuje się realizacją określonych uchwałą Zarządu celów gospodarczych. Zadaniem Biura na H. jest sprzedaż oraz świadczenie usług serwisowych produktów nabywanych przez Wnioskodawcę od głównego dostawcy - od spółki X. Zadaniem Biura na Z. jest natomiast sprzedaż oraz świadczenie usług serwisowych produktów nabywanych od innych podmiotów niż X, w szczególności Y. W strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy nie wyodrębniono innych jednostek organizacyjnych poza Biurem na Z. i Biurem na H. Pracownicy działu księgowości i pracownik zajmujący się sprawami kadrowymi zostali przydzieleni do Biura na H., ponieważ ten wydział generuje większe przychody i zatrudnia więcej pracowników. Każdy z wydziałów ma oddzielne siedziby na terenie nieruchomości należących do Wnioskodawcy; siedziba Biura na H. znajduje się w K. przy ul. H., a siedziba Biura na Z. - w K. przy ul. Z. Nieruchomość na ul. H. stanowi własność Wnioskodawcy. W odniesieniu do nieruchomości przy ul. Z. Wnioskodawcy przysługuje prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności posadowionego na nim budynku i wyodrębnionych w nim lokali. Na każdej ze wskazanych nieruchomości wzniesione są budynki, w których znajdują się pomieszczenia biurowe oraz magazyny, w których przechowywane są towary sprzedawane przez poszczególne wydziały. Wskazane budynki w pełni zaspokajają aktualne potrzeby wydziałów, w przypadku ewentualnego zbycia któregokolwiek z wydziałów jego nabywca nie musiałby nabywać lub dzierżawić innych nieruchomości celem kontynuowania działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty