Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2013, sygn. IBPP2/443-1191/12/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1191/12/WN
ustalenie czy nabycie, na podstawie umowy przelewu wierzytelności, stanowi usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 23 listopada 2012r., uzupełnionym pismem z dnia 15 lutego 2013r. (data wpływu 19 lutego 2013r.) oraz pismem z dnia 27 lutego 2013r. (data wpływu 5 marca 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy nabycie, na podstawie umowy przelewu wierzytelności, stanowi usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 listopada 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy nabycie, na podstawie umowy przelewu wierzytelności, stanowi usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 lutego 2013r. (data wpływu 19 lutego 2013r.) oraz pismem z dnia 27 lutego 2013r. (data wpływu 5 marca 2013r.), będącymi odpowiedziami na wezwania tut. organu odpowiednio z dnia 8 lutego 2013r. znak: IBPP2/443-1191/12/WN oraz z dnia 22 lutego 2013r. znak: IBPP2/443-1191/12/WN.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej również Spółka) świadczy usługi faktoringu dla małych i średnich przedsiębiorstw. W bieżącym roku Spółka obserwuje znaczne pogorszenie sytuacji finansowej części przedsiębiorstw. Wyrazem tego jest tworzenie się zatorów płatniczych i powstawanie wierzytelności przeterminowanych. Wierzytelności te, niezapłacone w terminie przez dłużników, są obarczone zwiększonym ryzykiem braku zapłaty. Wielkość tego ryzyka jest zależna od wielu czynników takich jak okres przeterminowania, sytuacja finansowa dłużnika, branża w jakiej działa, otrzymywane zlecenia i zamówienia, jakość zarządzania i inn. Wierzytelności te, w przeciwieństwie do wierzytelności terminowo obsługiwanych, nie mogą być wykorzystywane w umowach faktoringowych. Wnioskodawca przewiduje, że jeśli zjawisko narastania zatorów płatniczych nie będzie malało znaczna ilość przeterminowanych wierzytelności będzie trafiała do obrotu gospodarczego. Wnioskodawca obecnie nie jest zainteresowany nabywaniem tego typu wierzytelności, koncentrując się wyłącznie na usługach faktoringu. Jednak w przyszłym roku, o ile zjawisko narastania zatorów płatniczych w gospodarce będzie narastać, zmiany na rynku obrotu wierzytelnościami i faktoringu mogą doprowadzić do konieczności nabywania pojedynczych wierzytelności przeterminowanych. Nabycie będzie następować w oparciu o umowę przelewu wierzytelności (art. 509 i nast. kodeksu cywilnego). Realna wartość wierzytelności będzie ustalana indywidualnie, w oparciu o wyżej podane kryteria. Nabywanie wierzytelności będzie miało charakter umowy kupna lub innych umów, np. przejęcia wierzytelności w celu rozliczenia wzajemnych zobowiązań (przypadek, gdy cesja wierzytelności będzie dokonywała się z dłużnikiem Wnioskodawcy). Nabyte w ten sposób wierzytelności będą wykorzystywane do dalszej odsprzedaży, rozliczeń kompensacyjnych lub będą windykowane od dłużnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty