Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2013, sygn. IPTPP2/443-378/13-2/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-378/13-2/KW
W zakresie opodatkowania sprzedaży obiadów przez stołówkę dla uczniów i nauczycieli innych szkół.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2013 r. (data wpływu 14 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży obiadów przez stołówkę dla uczniów i nauczycieli innych szkół jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży obiadów przez stołówkę dla uczniów i nauczycieli innych szkół.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Przedszkole Samorządowe w (Wnioskodawca) jest jednostką budżetową, której organem prowadzącym jest Gmina . W ramach swej działalności Wnioskodawca prowadzi stołówkę, która jest integralną częścią Przedszkola. Stołówka nie jest wyodrębnionym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością statutową Przedszkola. Dożywianie wychowanków odbywa się zgodnie z art. 67a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Celem prowadzenia stołówki nie jest świadczenie usług gastronomicznych tylko żywienie dzieci i nauczycieli. Przedszkole nie prowadzi działalności dla zysku. Korzystanie z posiłków w stołówce jest odpłatne. Wysokość opłat ustala Dyrektor w porozumieniu z Wójtem Gminy jako organem prowadzącym. Opłaty wnoszone przez rodziców dzieci stanowią dochód budżetowy odprowadzany na rachunek bankowy Gminy. Z wyżej wymienionych opłat pokrywa się tylko koszt tzw. wsadu do kotła, czyli produktów niezbędnych do przygotowania posiłków. Pozostałe koszty związane z przygotowaniem posiłków (wynagrodzenia pracowników wraz z pochodnymi, koszty energii, opłat za wodę i ścieki, środków czystości, opłat za przeglądy techniczne urządzeń) pokrywa organ prowadzący, czyli Gmina. Natomiast nauczyciele pokrywają pełny koszt przygotowania posiłków, tj. tzw. wsad do kotła oraz koszt wynagrodzeń pracowników wraz z pochodnymi, koszty energii, opłat za wodę i ścieki, środków czystości, opłat za przeglądy techniczne urządzeń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty