07.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2013, sygn. ILPP2/443-757/13-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-757/13-2/AD

Czy świadczona przez Wnioskodawcę kompleksowa usługa zarządzania portfelami wierzytelności niestandaryzowanego sekurytyzacyjnego funduszu inwestycyjnego zamkniętego podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 lit b ustawy o VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z 5 sierpnia 2013 r. (data wpływu 9 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług zarządzania portfelami wierzytelności funduszu sekurytyzacyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla świadczonych usług zarządzania portfelami wierzytelności funduszu sekurytyzacyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka akcyjna (dalej: Wnioskodawca) jest osobą prawną zajmującą się usługami zarządzania portfelami wierzytelności. Wnioskodawca posiada określone w art. 192 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami, dysponuje też odpowiednim zapleczem personalnym, technicznym, organizacyjnym oraz know how. Kontrahentem Wnioskodawcy jest X spółka akcyjna (dalej: Towarzystwo). Towarzystwo to utworzyło niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty (dalej: Fundusz), którego aktywa mogą być lokowane m.in. w wierzytelnościach sekurytyzowanych. Funduszem zarządza Towarzystwo na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146 poz. 1546 ze zm). Towarzystwo uzyskało zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności określonej w art. 45 ust. 1 niniejszej ustawy, jest też organem Funduszu uprawnionym do jego reprezentowania. Na podstawie umów sprzedaży, Fundusz nabywa - zarówno istniejące, jak i przyszłe - zbywalne sekurytyzowane wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne