16.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2013, sygn. ILPB4/423-40/13-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-40/13-2/MC

Czy w wyniku połączenia po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek rozpoznania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2013 r. (data wpływu 18 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu podatkowego jest:

  • nieprawidłowe w części dot. połączenia Wnioskodawcy ze spółką osobową,
  • prawidłowe w części dot. połączenia Wnioskodawcy ze spółką kapitałową.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu podatkowego w związku z połączeniem spółek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest osobą prawną - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka stanie się akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej (dalej również: SKA). Jedynym komplementariuszem takiej spółki byłaby spółka z o.o., w której Wnioskodawca byłby jedynym udziałowcem (dalej również: komplementariusz). SKA nie posiadałaby innych wspólników.

Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do udziału w zysku SKA. Zysk taki, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh), będzie mógł być wypłacany wspólnikom SKA. Z uwagi na uwarunkowania biznesowe, walne zgromadzenie SKA będzie postanawiać, że zysk nie będzie w całości dzielony pomiędzy wspólników (akcjonariuszy) w drodze wypłaty dywidendy, tylko np. przeznaczony na kapitał zapasowy SKA.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne