Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2013, sygn. ILPP1/443-1004/12-2/AWa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1004/12-2/AWa
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym pobrana kwota podatku VAT w wysokości 154.000,00 zł, przy sprzedaży nieruchomości oznaczonej w ewidencji numerem działki 205/3 położonej w () była kwotą podatku nadpłaconego, a Województwu () przysługuje prawo zwrotu nadpłaconej kwoty, tj. podatku VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2012 r. (data wpływu 29 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia nadpłaty podlegającej zwrotowi Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia nadpłaty podlegającej zwrotowi Wnioskodawcy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Dnia 9 listopada 2009 r. Urząd X wystąpił z wnioskiem do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego w imieniu Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości oznaczonej numerem 205/3 położonej w ().
W dniu 1 lutego 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działający w imieniu Ministra Finansów pismem nr () udzielił pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości oznaczonej numerem 205/3 położonej w (). W powyższej interpretacji ww. organ stwierdził, iż Wnioskodawca winien dostawę przedmiotowej działki opodatkować podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, tj. 22%, ponieważ wynika to z faktu, iż o przeznaczeniu nieruchomości gruntowej przesądzają zapisy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a nie ewidencja gruntów. Skutkiem powyższego, przedmiotowa działka przeznaczona jest pod tereny usług z zielenią towarzyszącą i w konsekwencji jej dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, bowiem odnosi się ono m. in. do gruntów innych niż przeznaczone pod zabudowę. Tak więc, w dniu 21 października 2010 r. Zainteresowany przy sprzedaży nieruchomości, o której mowa wyżej na rzecz osób fizycznych brał pod uwagę treść zapisów powyższej interpretacji, w związku z czym do ceny sprzedaży działki został doliczony podatek VAT w wysokości 22%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty