21.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2013, sygn. ITPB1/415-936/13/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-936/13/MR

W jaki sposób Wnioskodawca powinien rozliczyć przychody uzyskane od podmiotu zagranicznego z tytułu wytworzenia autorskiego oprogramowania komputerowego w ramach odpłatnego udzielania licencji na używanie tego oprogramowania, czy jako przychody z działalności gospodarczej, czy z tytułu przychodów z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2013 r. (data wpływu 5 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu udostępnienia aplikacji komputerowej na zasadzie licencji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu udzielenia licencji na używanie oprogramowania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 12 marca 2013 r. Wnioskodawca podpisał umowę licencyjną z firmą z USA na stworzenie oprogramowania komputerowego. Po przyjęciu przez firmę z USA końcowego produktu, Wnioskodawca zachował wszelkie prawa, tytuły i udziały (w tym prawa patentowe, prawa autorskie, tajemnice handlowe, prawa do matryc, prawa własności przemysłowej każdego rodzaju o zakresie globalnym i wszystkie inne prawa własności intelektualnej). Firma z USA nabyła licencję (wyłączną, nieodwołalną, wieczną, o zasięgu globalnym, z możliwością sublicencjonowania) na sprzedaż programu komputerowego użytkownikom końcowym. Licencja, której Wnioskodawca udzielił firmie z USA dotyczy jedynie obecnego cyklu rozwojowego produktu i nie dotyczy kolejnych generacji produktu. Jako producent Wnioskodawca zachował prawo do rozwijania następnych generacji produktu z użyciem obecnego kodu źródłowego i obecnej zawartości produktu oraz do rozporządzania rozwiniętym produktem w dowolny sposób. Działalność Wnioskodawcy polega głównie na tworzeniu grafik komputerowych i ich odsprzedaży. W związku z podpisaną ww. umową Wnioskodawca stał się wykonawcą specjalistycznego oprogramowania komputerowego o charakterze użytkowym, wspomagającego proces tworzenia animacji komputerowych. Według umowy Wnioskodawca udostępnia na zasadzie licencji ww. oprogramowanie poprzez internetowy sklep firmy z USA prowadzony w USA, dzięki którym ww. aplikacja udostępniona jest użytkownikom końcowym. Użytkownicy końcowi nabywają prawo do używania i korzystania z ww. aplikacji. Sprzedaż licencji prowadzi ww. podmiot zagraniczny. Aplikację może nabyć każdy, kto uzyska dostęp do sklepu internetowego. Firma, która udostępnia sklep internetowy odpowiada za sprzedaż oprogramowania. Sprzedaż produktu nie przenosi autorskich praw majątkowych na ww. firmę, a jedynie udziela licencji na korzystanie z ww. oprogramowania. Wnioskodawca jest podatnikiem mającym stałe miejsce zamieszkania w Polsce i nie będzie dokonywał sprzedaży praw własności, a jedynie udostępniał i wyrażał zgodę na dalsze udostępnianie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne