Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2013, sygn. ITPP2/443-629a/13/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-629a/13/RS
Stawki podatku obowiązujące dla usług polegających na organizowaniu konferencji naukowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2013 r. (data wpływu 1 lipca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 25 września 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług polegających na organizowaniu konferencji naukowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lipca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 25 września 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług polegających na organizowaniu konferencji naukowych.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Uniwersytet będący publiczną szkołą wyższą, w ramach swojej statutowej działalności naukowo-badawczej organizuje konferencje naukowe, zarówno przy udziale sponsorów, jak i bez nich. Są to spotkania poświęcone wymianie doświadczeń naukowych oraz dyskusji w ramach tematów przedstawionych na konferencji. Organizowane konferencje naukowe mają na celu szkolenie i kształcenie ich uczestników, a przez wydawanie naukowych materiałów pokonferencyjnych szkolenie również innych osób zapoznających się z tymi materiałami. Przed konferencją pracownicy Uniwersytetu, a także osoby z innych ośrodków naukowych przygotowują referaty związane z tematyką konferencji, które są następnie kwalifikowane do prezentacji przez radę powołaną przez organizatorów. W konferencji uczestniczą pracownicy naukowi, nauczyciele akademiccy, doktoranci oraz studenci Uczelni a także innych uczelni krajowych i zagranicznych, jak również przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacji społecznych, przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne. W ramach konferencji odbywają się wykłady i prelekcje oraz dyskusje, których uczestnicy odnoszą się do prezentowanych treści i przedstawiają swój punkt widzenia na zaprezentowany problem. Wynikiem konferencji są najczęściej wydane w formie książkowej materiały pokonferencyjne. Uczestnicy wnoszą opłaty konferencyjne, w ramach których mają zapewniony udział w konferencji, zbiór referatów, materiały z wykładów, itp. oraz zakwaterowanie, w przypadku konferencji kilkudniowej i wyżywienie. W przypadku udziału tzw. sponsorów, sponsorzy promują swoje produkty wśród uczestników konferencji poprzez prezentacje, rozdawanie ulotek, a logo sponsora umieszczane jest na materiałach konferencyjnych, plakatach i zaproszeniach. Organizowane są wystawy prezentujące osiągnięcia naukowe ośrodków, organizatorów i uczestników. Konferencje finansowane są z wpłat konferencyjnych uczestników i z wpłat sponsorów za usługę promocyjną w sytuacji, gdy sponsorzy uczestniczą w finansowaniu. Uczelnia w całości przeznacza powyższe środki finansowe na organizację konferencji. W trakcie większości konferencji naukowych ich uczestnicy biorą udział w imprezach towarzyszących i wycieczkach nie mających charakteru naukowego a służących uatrakcyjnieniu ich pobytu w czasie konferencji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty