Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2013, sygn. ITPB1/415-564/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-564/13/AK
Czy sprzedając przedmiotową działkę przed upływem 5 lat od jej nabycia, Wnioskodawczyni może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2013 r. (data wpływu 16 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu rolnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu rolnego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 2009 r. w drodze spadkobrania Wnioskodawczyni nabyła po swoim mężu gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 14 ha. Jedna z działek wchodzących w skład gospodarstwa o powierzchni 2,29 ha, była wcześniej przez Jej męża, a po Jego śmierci przez Wnioskodawczynię wydzierżawiana, dla przedsiębiorcy, który jako dzierżawca uzyskał koncesje na wydobycie z tej działki żwiru na okres do lutego 2015 r. Dzierżawca wydobywał żwir, lecz w 2012 r. z uwagi na panujący kryzys zaprzestał swojej działalności. W konsekwencji tego Wnioskodawczyni była zmuszona w listopadzie ubiegłego roku wypowiedzieć ww. umowę dzierżawy. W chwili obecnej chciałaby sprzedać tą działkę, a jest nią zainteresowany inny przedsiębiorca, który chciałby kontynuować wydobycie żwiru. Wnioskodawczyni nadmienia, iż w rejestrze gruntów prowadzonym w Starostwie Powiatowym, działka ta nadal figuruje jako grunty orne (RVI) i wydobycie żwiru nic w tym względzie nie zmieniło.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty