17.07.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2013, sygn. ITPB2/436-66/13/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-66/13/TJ

Opodatkowanie nabycia akcji własnych w celu umorzenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2013 r. (data wpływu 18 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia akcji własnych w celu umorzenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia akcji własnych w celu umorzenia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka, działając w oparciu o art. 359 § 1 Kodeksu spółek handlowych, w 2012 r. i 2013 r. nabyła akcje własne od akcjonariuszy, celem ich umorzenia. Obie transakcje zostały udokumentowane umowami, nazwanymi umową sprzedaży akcji zawartą pod warunkiem", które przenosiły posiadanie akcji na Spółkę, w wypadku ziszczenia się warunku zawieszającego. Warunkiem było nieskorzystanie przez pozostałych akcjonariuszy z prawa pierwokupu akcji. W zamian za otrzymane akcje Spółka wypłaciła na rzecz akcjonariuszy wynagrodzenie, w rozumieniu art. 359 § 1 Kodeksu spółek handlowych, równe iloczynowi wartości akcji ustalonej na podstawie dokonanej wyceny i liczby akcji będących przedmiotem umowy. Strony na potrzeby zawartej umowy posłużyły się zwrotem cena" w odniesieniu do wynagrodzenia, które zgodnie z art. 359 § 1 Kodeksu spółek handlowych należne jest akcjonariuszowi tytułem przeniesienia na Spółkę akcji. W treści umów wyraźnie wskazano, iż Spółka kupuje akcje własne celem ich umorzenia. Od dokonanych transakcji nabycia akcji własnych celem umorzenia Spółka zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych. Po dokonaniu nabycia akcji własnych przez Spółkę celem ich umorzenia Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwały o umorzeniu nabytych akcji. Umorzenie akcji, zgodnie z art. 360 § 1 Kodeksu spółek handlowych, wiąże się ze zmniejszeniem kapitału zakładowego Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne