Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.349.2024.3.MR1
Umowa pożyczki będzie zwolniona z PCC, jednakże stanowisko zostało uznane za nieprawidłowe, bo w sprawie nie będzie miał zastosowania art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych udzielenia przez akcjonariusza pożyczki dla prostej spółki akcyjnej. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 9 września 2024 r. (wpływ 17 września 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Udziałowiec prostej spółki akcyjnej – Wnioskodawcy (Spółki), planuje dokonać pożyczki dla Spółki lub wpłaty na kapitał akcyjny, aby Spółka mogła ulokować środki na lepszych warunkach oprocentowania. Akumulowany kapitał ma zostać w pełni wykorzystany na planowaną przyszłą inwestycję. Spółka zamierza zakupić obligacje Skarbu Państwa za pośrednictwem domu maklerskiego poprzez transakcję buy-sell back, gdzie kupuje obligacje i jednocześnie zawiera transakcję sprzedaży obligacji po 6 miesiącach ze stałym oprocentowaniem 5,5%.
W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Spółka (prosta spółka akcyjna) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Akcjonariusz prostej spółki akcyjnej, jako osoba fizyczna, nie podlega pod podatek od towarów i usług. W związku z tym umowa udzielenia pożyczki nie będzie uwzględniać podatku od towarów i usług. Wynika to z faktu, że pożyczki są generalnie traktowane jako usługi finansowe, które są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z dyrektywą VAT (Dyrektywa 2006/112/WE w Unii Europejskiej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty