Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.363.2024.2.RMA
Skoro umowa pożyczki będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT, to w powyższej sprawie będzie miało zastosowanie wyłączenie (a nie jak Państwo twierdzą zwolnienie) określone w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC. W takim przypadku opisana umowa pożyczki będzie wyłączona z opodatkowania w PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych udzielenia pożyczki dla prostej spółki akcyjnej. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 9 września 2024 r. (wpływ 16 września 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Planowane jest udzielenie pożyczki od JDG (Jednoosobowej Działalności Gospodarczej), czynnego płatnika podatku od od towarów i usług, na Państwa rzecz – prostej spółki akcyjnej (PSA). Właścicielem JDG oraz PSA jest ta sama osoba, więc podmioty są powiązane. Pożyczka dla Spółki planowana jest do udzielenia na warunkach rynkowych, bez żadnych preferencji. Za pożyczony kapitał Spółka chce zakupić obligacje Skarbu Państwa z wykorzystaniem transakcji buy-sell back za pośrednictwem domu maklerskiego – czyli za własne środki finansowe Spółka kupuje obligacje i zawiera jednocześnie transakcję sprzedaży obligacji po 6 miesiącach ze stałym oprocentowaniem 5,5%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty